Rekreacja i turystyka

Rekreacja i sporty wodne na wodach w rejonie Szczecina ma znaczący wymiar. Występują tu liczne ośrodki sportów wodnych zlokalizowane nad Odrą i Odrą Zachodnią, a w szczególności na jeziorze Dąbie Małe. Zlokalizowane są tu liczne mariny, do których łodzie i jachty dopływają od strony wód śródlądowych i morskich. Korzystają z nich zarówno sportowcy i turyści wodni polscy jak i obcokrajowcy.

Statki pasażerskie na Odrze Zachodniej w SzczecinieNa terenie Szczecina licznie występują przystanie wędkarskie. Nad brzegami wód i na wodach często można spotkać wędkarzy. Trzeba jednak pamiętać, że wędkarze łowiący na szlakach żeglugowych mogą stanowić poważne zagrożenie dla żeglugi towarowej i pasażerskiej.

Na granicznym odcinku Odry odbywają się liczne imprezy, w tym od kilku lat prężnie rozwijający się spływ różnorodnych jednostek pod nazwą "Flis Odrzański" oraz inne spływy z górnego odcinka Odry lub poprzez Wartę z innych regionów Polski.

Na pozostałym obszarze regionu rekreacja i sporty wodne skupiają się głównie na wybrzeżu, a w głębi regionu najczęściej nad jeziorami. Istniejące rzeki Przymorza mają górski charakter, co sprzyja rozwojowi atrakcyjnej turystyki kajakarskiej.

W obszarze regionu znajduje się około 190 km wybrzeża morskiego z bardzo atrakcyjnymi położonymi wzdłuż tego wybrzeża miejscowościami nadmorskimi.

Spływ kajakowy rzeką RegąJednym z istotniejszych problemów tej części regionu jest zaopatrzenie w wodę miejscowości oraz oczyszczanie ścieków w miejscowościach nadmorskich. Miejscowości te położone są w obszarach ubogich w zasoby wód podziemnych nadających się do picia - stąd często wodę trzeba przesyłać z oddalonych od wybrzeża terenów.

 

Odrębną sprawą jest sprawa czystości plaż i wody w kąpieliskach nadmorskich. Jest ona w dużej mierze uzależniona od jakości wód wprowadzanych do morza przez poszczególne dopływy.

W ostatnim czasie poczyniono intensywne działania w celu poprawy jakości wód w wodach powierzchniowych, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony wybrzeża morskiego. Wybudowano też wiele oczyszczalni na wybrzeżu, co powoli powoduje znikanie z horyzontu tak często obecnych wcześniej w tym obszarze - beczkowozów wywożących ścieki z ośrodków wypoczynkowych.

Rekreacja śródlądowa odbywa się głównie na jeziorach, znacznie rzadziej nad rzekami. W obszarze regionu wodnego licznie wykorzystywane są jeziora w województwie zachodniopomorskim - łącznie zidentyfikowano ponad 230 miejsc nad jeziorami i rzekami, w których znajdują się kąpieliska. Miejsca te to malowniczo położone tereny, do których chętnie przybywa nie tylko okoliczna ludność ale również mieszkańcy odleglejszych miejscowości. Największe plaże i kąpieliska znajdują się między innymi nad jeziorami: Miedwie, Dąbie, Płoń, Ińsko, Wełtyń, Woświn, Zajezierze.

Plaża w rejonie ŚwinoujściaW części regionu wodnego położonej w województwie lubuskim znajduje się około 20 miejsc nad jeziorami, w których urządza się kąpieliska wodne. Jeziora wykorzystywane do kąpielisk i rekreacji to między innymi takie jeziora jak: Łagowskie, Malcz, Długie, Boczowskie, Ilno, Lubińskie, Pniewy, Wielicko.

W części regionu wodnego położonej w województwie pomorskim - miejsc tych jest ponad 15. Są one zlokalizowane między innymi nad takimi jeziorami jak: Bobęcińskie Duże, Bobęcińskie Małe, Korzybie, Przyjezierze, Mzdowo.